SAMSUN
DİŞHEKİMLERİ ODASI
 

TDB 25.ULUSLARARASI DİŞHEKİMLİĞİ KONGRESİ SONA ERDİ


TDB 25.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi, 7 Eylül 2019 Cumartesi günü İstanbul Kongre Merkezi’nde yapılan kapanış töreni ile sona erdi.

Kongre bilimsel programı kapsamında 99 yerli, 32 yabancı konuşmacının aynı anda 23 salonda birden eğitim verdiği, 103 oturum, 15 panel, 32 kurs, 1147 serbest bildiri yapıldı. Ayrıca öğrenciler için özel aktivite programı düzenlendi. Diş teknisyenleri ve dişhekimi yardımcıları için de bilimsel programlar gerçekleştirildi.

Ağız ve diş sağlığı endüstrisi ve dişhekimliği malzeme üretimi, ithalat ve satışını yapan 170 firmanın katılımıyla yaklaşık 4912 m2 alanda kurulu Expodental 2019 Fuarı, 4-7 Eylül 2019 tarihleri arasında 4 gün boyunca açık kaldı. Cazip fiyatlarıyla son teknoloji ürünleri meslektaşlarımızla buluştu.

Kongre kapanış töreni,   TDB Toplum Ağız Diş Sağlığı çalışmalarının okullardaki faaliyeti esnasında bir ilk okul öğrencisinin dişhekimlerinden etkilenerek dişhekimliği mesleğini hedefleyip, üniversite sınavlarını kazanma öyküsü  ve  mezuniyet sonrası TDB kurumsal çatısı altında benzer çalışmalara katılarak, meslek birliğinin öneminin konu edildiği oldukça duygusal açılış filminin tekrarı ile  başladı. Ardından bir yıl süren  Kongre hazırlıklarının nasıl ve hangi koşullarda yapıldığının başından sonuna   hikayesinin yer aldığı  kapanış filmi  gösterildi.

Filmlerin ardından Kongre ve Fuarın sayısal verileri hakkında birlikte bilgi veren  Kongre Organizasyon Komitesi Genel Sekreteri Dr.Uğur Ergin ve Kongre Organizasyon Komitesi Genel Sekreter Yardımcısı Yaprak Kalkan'dan sonra   söz alan İstanbul Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Prof.Dr. Turhan Atalay, bir yıllık hazırlık döneminden bahsederek böylesine büyük ve başaralı  organizasyonda  emeği geçenlere teşekkür etti. 

TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Atilla Ataç da yaptığı konuşmada; “Hepiniz kapanış törenimize hoş geldiniz, yorucu, yoğun  ve bir o kadar keyifli bir kongreyi daha geride bıraktık, siz katılımcılara ,değerli hocalarımıza tekrar teşekkür ederim. Açılış konuşmamda biz yaparız, sorunları çözeriz, bu bilgi birikimimiz var diye belirtmiştim, kongremizi ve siz burada bulunan katılımcıları görünce ne kadar doğru bir tespit yaptığımı ve TDB’ye  olan güven ve  inancımın boş olmadığını gördüm. İyi ki varsınız ,iyi ki bize güç veriyorsunuz, Bu kongredeki başarı daha sonra yapacağımız, ki önümüzde 26.Diyarbakır Kongremiz var, tüm kongreler hakkında bir fikir, bir gurur  veriyor, hep daha iyiyi ve daha ileriyi hedefliyoruz.  Tekrar sizleri saygıyla selamlıyor ve hoşçakalın diyorum” dedi.

TDB Kongrelerinde artık geleneksel hale gelen bayrak devir teslim töreninde ise İstanbul Dişhekimleri Odası ve Kongre Organizasyon Komitesi Başkanı Turhan Atalay ve TDB Genel Başkanı Prof.Dr.Atilla Ataç gelecek sene Diyarbakır’da  yapılacak kongreyi düzenleyecek olan Diyarbakır Dişhekimleri Odası  Başkanı  Yılmaz Sağır ve Yönetim Kurulu üyelerine  törenle Kongre Bayrağını teslim etti. Bayrak teslimini takiben Diyarbakır Dişhekimleri Odası tarafından hazırlanan TDB 26.Uluslararası Dişhekimliği Kongresi tanıtım filmi konuklara gösterilerek meslektaşlarımıza katılım davetinde bulunuldu.

Daha sonra sahneye TDB Merkez Yönetim Kurulu, Yüksek Disiplin Kurulu ve Merkez Denetleme Kurulu Üyeleri, İstanbul Dişhekimleri Odası organları ile  Organizasyon Komitesi Üyeleri,   TDB çalışanları, İstanbul Dişhekimleri Odası  personeli ve kongrede görevli host ve hostesler  davet edilerek katkı ve emeklerinden  ötürü  teşekkür  edildi. 

Ayrıca programda, ‘Gelecek kuşaklara daha yaşanabilir bir dünya bırakma’ hedefinin bir nişanesi olarak  resmi ve destek sponsorları; Colgate, Sensodyne, İpana, Oral-B, Zendium Professional, Johnson & Johnson ve Türkiye İş Bankası yetkilileri sahneye davet edildiler. Firma temsilcilerine Kongreye katkılarından dolayı   teşekkür belgesi  olarak Edirne Yenicegörice'de adlarına dikilen birer fidan bağışına ait plaketler  sunuldu.

En son olarak yapılan  çekilişte,  içinde Kavo firmasına ait  bir adet  ünitin de  bulunduğu çeşitli  ürünler sahiplerini buldu.

Bir kongre daha unutulmaz anılar ve dolu dolu bir bilimsel programla sona ererken, 26.Kongremizde Diyarbakır’a buluşmak üzere İstanbul’a veda edildi.