SAMSUN
DİŞHEKİMLERİ ODASI
 

YENİ YIL, YENİ UMUTLAR


Sevgili meslektaşlarım,

Sizlerle başka bir platform üzerinden buluşmanın mutluluğu içerisindeyiz.Bildiğiniz gibi Nisan ayında yapılan seçimlerle birlikte oda yönetimde bir takım değişiklikler oldu yeni arkadaşlar yönetime katıldılar.Daha önce artan maliyetler ve kağıt israfı yüzünden dergimizi kapatma kararı almıştık ve ben editör olarak son yazımı üzülerek  yazmıştım.Yönetim kurulu olarak yaptığımız toplantı sonucunda bu geleneğin en azından internet ortamında devam edebilmesi için e-bülten olarak sizlerle buluşacağız.

Geçen yedi ay içerisinde tekrardan yapılanma adına bir takım çalışmalar yaptık biraz bunlardan bahsetmek istiyorum; İlk önce Amasya ,Ordu ve Sinop ‘taki meslektaşlarımızla tanışabilmek, onlara kendimizi tanıtabilmek,onların sorunlarını dinleyebilmek adına ziyaretler ile başladık. Bu ziyaretlerimiz sırasında kamu özel ayrımı yapmadan,odaya üye olan olmayan ayrımı yapmadan herkesle buluşmaya çalıştık. bizlerden beklentileri nelerdir bunları öğrenmek istedik. Gelen en büyük istekler ki özellikle genç meslektaşlarımızdan bilimsel aktivitelerin, kurslara ağırlık verilmesi, sosyal aktivitelerin arttırılması  ve odanın kendi haklarını daha çok savunması ile ilgiliydi.

Bizlerde ilk olarak bilimsel aktiviteleri artırmak adına Ondokuzmayıs üniversitemizden üç hocamızın katkısı ile bilimsel komite oluşturduk. Bu bilimsel komite hem kasım ayı programımızı hazırladı, hem de yeni yıldan itibaren gerek odamızda yapılacak etkinlikleri gerekse Bahar Sempozyumu bilimsel programımızı hazırlıyor.Bilimsel toplantılarımızı planlayabilmek adına bilimsel komite ile uyumlu çalışabilmek için bölgemizde temsilcisi olan firmalarla ilgili bir komisyon kurduk ve bilimsel toplantılarımızı bu iki komisyonun ortak çalışması ile geliştirdik. Bu toplantılar sonucunda firmaların kendi etkinliklerini odamızda yapabilmeleri ve sizlerin de odamıza daha çok katılım sağlaya bilmeniz adına Odamızda bir takım değişikliğe gittik ve tadilat yaptık gerek bilimsel sunum gerekse kurs yapabilmek için daha uygun hale getirdik ve ilk kursumuzu  22 Kasım haftasında gerçekleştirdik yeni yılda yeni kurslarımız ve yeni programımız ile beraber olacağız.

Tabi odamızın artık prestiji olan her sene geleneksel hale gelen bir bahar sempozyumu var. Bu sene 15. yılı olması nedeniyle bizler için daha önemli bir hale geldi. Firmalarla yaptığımız yoğun toplantılar sonucunda onlardan gelen istek üzerine ve 15. Yıl adına konsept değişikliğine gitme kararı aldık ve daha geniş bir mekanda daha geniş bir katılım planladık. 20-21 Nisan ‘da hepinizi Sheraton otel ‘e bekliyoruz. Bu sene tabi ilimiz için de çok özel bir yıl olacak. Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun a çıkışının milli mücadeleyi başlatmasının yani 19 Mayıs 1919 un 100. Yılı. Tüm şehirde bu önemli günü kutlamak için bütün devlet kurumlarında ve sivil toplum örgütlerinde heyecanlı bir çalışma var. Bizlerde atamıza olan saygımızı göstermek 100. Yılımızı bu güzel şehirde kutlamak adına sempozyumun ana temasını 19 Mayıs 1919 un 100.yılı yaptık.

Sevgili meslektaşlarım,

Artık daha kullanılabilir bir internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız var. Bizlere buralardan önerilerinizi, eleştirilerinizi görüşlerinizi iletebilirsiniz. 2018 yılının artık son günlerindeyiz ve 2019 yılı yeni umutlarla yeni heyecanlarla bizleri bekliyor. Geçen bir yılı değerlendirdiğimiz zaman görüyoruz ki çok fazla kazanımlarımızın olmadığı bir yıl geçirdik. Özellikle yaz aylarında yaşadığımız kur dalgalanması en fazla bizleri etkiledi. Sorunlarımız her geçen gün artıyor gerek özelde çalışan gerekse kamuda çalışanların üzerindeki yük her geçen gün artmakta.2002 yılından beri ülkemizde uygulamaya sunulan Sağlıkta dönüşüm projesi bugünlere gelmemizdeki en önemli etken. Sağlık bakanlığı tarafından türkçeye çevrilen Sağlıkta dönüşüm ile ilgili kılavuzu okuduğumuz zaman zaten bugünlerin çok önceden planlandığını bizlerin değersizleştirildiğini Örgütümüzün Dağıtılmaya çalışıldığını döner sermaye baskısının artırıldığını ve şiddetin teşvik edildiğini göreceksiniz.

Değerli meslektaşlarım,

Sağlıkta dönüşüm ile birlikte ülkemizde koruyucu ağız diş sağlığına gerekli önemin ve bütçenin ayrılmadığını zaten istatistiksel verilerden ve Avrupa birliği ülkelerinin verilerine ulaşılmadığından görüyoruz. Koruyucu hizmetlere ayrılan pay ağız diş sağlığına ayrılan bütçenin %2’si kadar. Özelde çalışan binlerce hekimin koruyucu hizmete katkı sağlamak için sisteme dahil edilmemesi toplum sağlığı merkezlerinde çalışan yetersiz personel ile hizmetin yapılması Sağlık Bakanlığı’nın bu konuya çok önem vermemesinin kanıtı zaten. 0-12 yaş arasındaki çocuklardaki çürük oranımız, diş macunu kullanım oranımız, ağız diş sağlığı ile alakalı dolaşım sistemi hastalıklarının diyabetin erken doğum oranlarındaki artış hala Avrupa’nın çok gerisinde olduğumuzun, sağlıklı bir ağız diş sağlığı politikasına sahip olmadığımızın göstergesi. Gelecekte bizleri bekleyen en önemli bir sorun da insan gücü planlaması ve işsizlik. 2000’li yıllarda 13 olan fakülte sayısı 2019 yılında 86’ya ulaştı. Yetersiz akademik kadrolardan oluşan, fiziki altyapıları olmadan açılan üniversiteler ve 5000’lere ulaşan mezun sayısı hem bizler arasındaki rekabeti artıracak, hemde daha ucuz işgücüne sebep olacaktır. Uzmanlık sayılarının artması ki oral patoloji son olarak bunlara eklendi. Döner sermaye baskısı, artmayan sut fiyatları, daha fazla döner alabilmek için artan puanlar, meslek hastalıklarımızın artması, yönetmelikteki belirsizlik, yeni çıkan sağlık turizmi yasası, iki hasta arasında simsarlığın önünü açan yeni değişiklikler, örgütümüz üzerindeki baskıların artması maalesef hastalarımız üzerinde yoğunlaşmamız gereken bizleri daha çok yoruyor. 2019 yılı yeni umutlar, yeni arayışlar, yeni çözüm yolları, yeniden mücadele arayışı içinde geçecek anlaşılan.

 Umutlarınızı yitirmemeniz dileğiyle, yeni yılın herkese sağlık, mutluluk, huzur getirmesi dileklerimle görüşmek üzere….

 

Alper DİLEK

Samsun Dişhekimleri Odası

Başkanı