SAMSUN
DİŞHEKİMLERİ ODASI
 

22 KASIM'A DOĞRU


Saygıdeğer meslektaşlarım,

Temmuz ayı içerisindeyiz ama küresel iklim değişiklikleri nedeniyle hala yağmurlu günler geçiriyoruz.Yavaş yavaş yurtdışından gelen gurbetçilerimizin etkisiyle kimilerimiz kendini işe vermişken,kimilerimiz bugünleri tatil yaparak geçiriyor.
Geçen zaman içerisinde meslek sorunlarımız artarak devam ediyor. Temmuz ayı içerisinde Ondokuzmayıs Üniversitesi diş hekimliği fakültesi mezuniyet törenindeydik. Mesleğimize yeni katılan meslektaşların diplomalarını verdik. Hem bizler,hem aileleri ,hem de hocalar için gurur verici bir tabloydu gerçekten.Ama şu da var ki 87 olan fakülte sayısı ile beraber yeni mezun arkadaşlarımızı gerçekten çok zor günler bekliyor. 2028 yılında bir diş hekimine düşen nüfus sayısının 950 olarak öngörüldüğü ve hızla artan fakülte ve mezun sayılarının olduğu bir ortamda meslektaşlarımız işsizlik ile karşı karşıya kalacaklar. Sağlık Bakanlığının hekim alım sayılarının düşmesi ve mezun arkadaşların özelde çalışmaya başlaması ile artan rekabete  bağlı olarak ucuz işgücü ve meslektaşlar arasında etik dışı çalışmalar başlayacaktır. Mesleğimizin saygınlığını düşürecek durumlar daha da artacaktır.

Son zamanlarda SGK Ödemelerine de yansıyan diş hekimi uzman-diş hekimi yetkinliği tartışması gündemimizdeydi. Bizlerin yetkinliği 1219 ve 3224 sayılı yasalarla çizilmişken, uzmanlık müfredatı ile sınırlandırılmaya çalışılıyor. Uzman sayısının gereksiz olarak 11’e çıkarıldığı günlerde bu bizler arasında yetki karmaşasına sebep olacak maalesef.

Değerli meslektaşlarım,

Nisan ayında düzenlediğimiz güzel bir sempozyumun ardından 22 Kasım haftasında yapacağımız bilimsel etkinlik ve programlar için çalışmalarımıza başladık. Yine sizlere her ay bir tane bilimsel program sunmak için de gerekli çalışmalarımızı yapıyoruz. 22 Kasım haftası içinde sizlerinde çok beğeneceğinizi umduğumuz konularla ve hocalarla birlikte olacağız.1-2 hafta içinde sizlerle paylaşmış olacağız etkinlik haberlerimizi.

Sevgili meslektaşlarım
Tabi ki ülkemizdeki ekonomik sıkıntı bizlere hizmet veren firmalarımızı da etkilemiş durumda. Sizlere bu güzel organizasyonu sunmak için firmalarımızdan aldığımız destek kadar sizlerinde desteklerinize ve katılımlarınıza ihtiyacımız var. Bu zor günleri hep beraber aşacağız inşallah. 4 Ağustos Pazar günü birlik beraberliğimizi arttırmak, bu mesleğe emek vermiş meslektaşlarımızla  genç meslektaşlarımız arasındaki diyaloğu arttırmak, birbirimizle kaynaşmak ,sorunlarımızı konuşmak adına beraber olacağız. Oda üyesi meslektaşlarımızı bu güzel etkinliğimize bekliyoruz. Sizlerin katkıları, eleştirileriniz, beklentileriniz bizim için çok önemli.

 
Geçtiğimiz mayıs ayı içinde Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışının 100. yılını kutladık. Bizlerde güzel bir etkinlikle bunu dile getirdik. Meslek örgütü olarak yolumuz ulu önderimizin açmış olduğu yolda gösterdiği hedefe ilelebet yürümektir.
Hepinize sağlıklı, mutlu, huzur dolu günler diliyorum

 

Alper DİLEK

Samsun Dişhekimleri Odası

Başkanı